חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כנסיות וקתדרלות בפראג

העיר פראג מושכת אליה מאות אלפי מבקרים כל שנה. בין אם הגעתם לכאן בגלל חיי הלילה, לעשות קניות, או סתם לראות אתרים, אין סיכוי שתפספסו את הקתדרלות הרבות והמרשימות המפוזרות בעיר. זוהי הזדמנות נפלאה להכיר מקרוב את ההיסטוריה של העיר פראג דרך הכנסיות העתיקות שעדיין קיימות בה. באמצעות ביקור בקתדרלות ניתן ללמוד על החיים בעיר, על סגנונות הבנייה והשלטון. ננסה לסקור את הקתדרלות הבולטות ביותר והמומלצות בעת ביקור בעיר פראג.

רשימת כנסיות & קתדרלות בפראג:

  • כנסיית סנט ניקולאס בפראג (St Nicholas Church)
  • כנסיית סנט מרטין בפראג  (Rotunda of St Martin)
  • קתדרלת סנט ויטוס בפראג (St Vitus Cathedral)
  • כנסיית "גבירתנו לפני טין" בפראג  (The Church of Our Lady Before Tyn)
  • קתדרלת "סנט ג'ילס" בפראג (St Giles Church)
  • בזיליקת סנט ג'ורג' בפראג (St George’s Basilica)

כנסיית סנט ניקולאס בפראג (St Nicholas Church)

אפשר בהחלט לומר שהסיבה המרכזית לביקור בקתדרלה זו היא העניין הארכיטקטוני. אלפי מבקרים מגיעים לכנסייה זו מדי חודש, חלקם מתחום הארכיטקטורה ורובם פשוט תיירים. כולם נשארים פעורי פה למראה הכנסייה המהממת, המאופיינת בסגנון הבארוק המרתק. תוסיפו לכך את העובדה שהקתדרלה ממוקמת גבוה על צלע ההר, ועל כן הנוף הנשקף ממנה יוצא דופן.

בכנסייה הזו תוכלו למצוא הכל, מלבד פשטות. הכל בה בומבסטי וגדול, צבעוני ומרשים.  בנוסף, שומרו בכנסייה מספר חדרים כפי שהיו בשימוש פחות או יותר בימי קדם, כולל חדריהם של שומרי המגדל. הביקור במקום מומלץ ביותר.  הכנסייה נמצאת ברובע "לסר" (Lesser) בעיר.

כנסיית סנט מרטין בפראג (Rotunda of St Martin)

ברוכים הבאים לקתדרלה העתיקה ביותר בפראג, שעדיין עומדת. התיעוד הקיים מעיד על כך שהקתדרלה נבנתה כבר בשלהי המאה ה11, מה שעושה אותה בת קרוב לאלף שנים. בשל התקופות המורכבות שעברו על העיר באותן השנים, ובעיקר בשל המלחמות שעברה, היו לקתדרלה תפקידים שונים מלבד מקום תפילה ומפגש. בתחילה שימשה כחנות לממכר אבק שריפה וציוד מלחמתי. בהמשך שימש המקום כבית תמחוי ומקלט לעניי העיר שאיבדו את רכושם בשל המלחמות. עם הזמן שופץ המקום לצורכי שימור פעמים רבות, תוך כדי הקפדה על שיחזור הקיים ככל שניתן. כך שגם היום, ניתן בביקור במקום, לקבל תמונה מרתקת על חיי הקהילה באותם הימים. תמריץ נוסף אשר הופך את הביקור למהנה ביותר, הוא העובדה שהקתדרלה נמצאת בתחומיו של אחד מהפארקים היפים ביותר בפראג. 

קתדרלת סנט ויטוס בפראג (St Vitus Cathedral)

זוהי כנסייה החולשת למעשה על כל קו הרקיע המהמם של העיר פראג. ממנה תוכלו לראות את כל הנפלאות שיש לעיר הזאת להציע, כך שהתצפית בפני עצמה שווה את הביקור במקום. הכנסייה הזו שימשה את העיר למעשה כקתדרלה הלאומית ונקברו בה מנהיגים ומלכים שונים לאורך השנים. הכנסייה נבנתה אי שם במאה ה14 ונחשבת ללא ספק לאחת מהקתדרלות המרשימות והיפות ביותר באירופה כולה. על פי רבים ניתן למצוא בקתדרלה שרידים לעצמותיו של הקדוש המעונה "סנט ויטוס", ומשם נגזר גם שמה, אם כי קיימת הסברה כי הצ'כים קיבלו למעשה עצמות "מזויפות".
הכנסייה ממוקמת במרכז מצודת פראג. 

כנסיית "גבירתנו לפני טין" בפראג (The Church of Our Lady Before Tyn)

כנסייה זו היא ללא כל צל של ספק אחד מסימני ההיכר של העיר פראג, וקרוב לוודאי המפורסמת שבהן. המראה של 2 המגדלים עם הצריחים הוא מחזה שקשה לפספס. תוסיפו לכך את העובדה שהקתדרלה משקיפה על מרכז העיר העתיקה, מה שמוסיף לה אופי רשמי ביותר, ועוזר להשלים את התמונה שנראית לעיתים כאילו נלקחה מהאגדות. החלונות הפנימיים צלולים וניתן לראות דרכם היטב, הגג בנוי בסגנון גותי עתיק ומעוטר במגוון ציורים ועיטורים השייכים לסגנון ה"בארוק". 

קתדרלת "סנט ג'ילס" בפראג (St Giles Church)

על פי מטיילים רבים, החלק הפנימי של הכנסייה הזו הוא היפה ביותר מכל הכנסיות בפראג, והתחרות אכן קשה. אם גם אתם חסידי אומנות הבארוק, או פשוט אוהבים אמנות וארכיטקטורה, לא כדאי לכם להחמיץ ביקור בכנסייה הזו. מה שמאפיין את הביקור בקתדרלה זו בעיקר, הוא גורם ההפתעה. העיצוב החיצוני, מרשים ככל שיהיה, איננו מרמז אפילו במעט על החווייה רבת החושים המחכה לנו ברגע הכניסה לתוך המקום. כל הקירות והתקרה מורכבים למעשה מציורי קיר מהממים בנושאים רוחניים ושלווים. הכנסייה הזו מנוהלת על ידי הזרם הדומיניקני, החל משנת 1625.

בזיליקת סנט ג'ורג' בפראג (St George’s Basilica)

על פי עדויות היסטוריונים זוהי הקתדרלה השנייה בפראג מבחינת הוותק שלה, אי שם מהמאה העשירית. מאז עברה הקתדרלה שינויים רבים ופעולות רבות לשימור ולשיפור, בדומה לרבות ואחרות בעיר. השינויים הרבים הביאו לשילוב הסגנונות המרהיב שמציגה הכנסייה ולהיסטוריה המעניינת מאחוריה. בקתדרלה ניתן למצוא נגיעות של סגנון הבארוק כמובן, בשילוב בנייה מהתקופה הרומנסקית והגותית . בעוד שהכנסייה עצמה נבנתה מחדש כבר בשנת 1142, הרי שבנייתה והשידרוגים שנוספו לה, התארכו עד לשלהי המאה השבע עשרה. 

באופן לא מפתיע, משמשת הכנסייה בימים אלה כגלריה הלאומית של פראג. בנוסף, נערכים במקום מדי פעם קונצרטים להנאת הקהל. 

שאלות נפוצות על קתדרלות וכנסיות ברחבי פראג

לצערנו זה לא תמיד פשוט. הסיורים במקום נערכים אמנם, אך באופן נדיר יחסית. יש לתאם עם הנהלת המקום טרם הביקור.

קשה לתת תשובה ברורה. אנשי כל איזור חשים גאווה בכנסייה שלהם ויעידו עליה כיפה ביותר. עם זאת, מבקרים אובייקטיבים מעידים על כנסיית סנט ג'ילס כיפה ביותר.

באופן כללי כן. הצילום פחות מקובל במהלך טקסים או ימים מיוחדים. כמו כן אסור מקל סלפי.

בוודאי שכן. אתרים אלו זכו לגדולתם ללא קשר לזיקה הדתית, אלא כאתרים היסטוריים, אתרי אומנות וארכיטקטוניים חשובים בהיסטוריה של האנושות.

הכנסיות הגדולות והמתוירות עולות כסף, אך רוב הכנסיות לא תמיד. וגם בכנסיות שעולות כסף, מדובר לרוב בכמה יורו בודדים הנחשבים כ"תרומה".

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לפראג? השאירו פרטים 👇

חוויה בפראג מתחילה כאן