חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפראג- סיור מודרך בעברית לגטו טרזין

מפראג- סיור מודרך בעברית לגטו טרזין

בלב אירופה,  ניצבת העיר פראג- פלא ארכיטקטוני, יצירת מופת אנושית. נסיעה קצרה מהעיר המפוארת תוביל אתכם אל מקום שבו עומד אתר אפל, כזה שמספר סיפור שונה לחלוטין, סיפור על אחד מהפרקים האפלים בהיסטוריה האנושית. מחנה הריכוז טרזין עומד כעד אילם לזוועות השואה, אנדרטה היסטורית שמנציחה את זכרם של אלו שנרצחו באכזריות בתקופת מלחמת העולם השנייה. מהעיר פראג יוצאים מספר סיורים לגטו ההיסטורי, אחד מהם מלווה בהדרכה מרתקת בעברית.

סיורים נוספים

סיפורו של גטו טרזין

גטו טרזין, שמוכר גם בשם מחנה הריכוז טרזינשטט, תופס מקום קודר ועצוב בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה, תזכורת קודרת לזוועות שנגרמו למיליוני יהודים במהלך השואה. הגטו ממוקם בעיירה טרזין שבצ'כיה, רק 60 ק"מ צפונית לעיר הבירה פראג. 

העיר טרזין נבנתה במאה ה-18 כיער מבצר, שהכילה שני אזורים מבוצרים שביניהם זרם נהר אוז'ה הגועש. במהלך מלחמת העולם השנייה, לאחר הכיבוש הנאצי, העיר טרזין הוסבה למעין מחנה ריכוז, גטו, שנחשב לייחודי בהשוואה למחנות ריכוז ומחנות השמדה אחרים. גטו טרזין שימש  בעיקר כמחנה מעבר ליהודי צ'כיה, שלעתים קרובות הועברו מאוחר יותר למחנות השמדה במזרח אירופה. הנאצים ניצלו את טרזין למטרות תעמולה, והציגו אותו כ"יישוב יהודי למופת" שבו יהודים חיו לכאורה חיים אידיליים באוטונומיה עצמאית. המקום נועד להונות את הקהילה הבינלאומית ולהסוות את השמדת היהודים המאסיבית והאכזרית שהתקיימה באותן השנים, כל רגע ודקה, בכל יבשת אירופה. 

בשנת 1944, כאשר התעוררו חשדות רבות לגבי תפקידו האמיתי של טרזין, הנאצים השתמשו במניפולציות נוספות כדי להשפיע על דעת הקהל העולמית, ובביקור של משלחת הצלב האדום, ביימו מנהלי הגטו משחקי כדורגל, אירועי תרבות, ואפילו ערכו סרט תעמולה שמציג את החיים ה"נעימים" בגטו. לאחר שהמשלחת עזבה, חזרו כמובן התנאים להיות תת אנושיים, והתחדשו הגירושים ההמוניים למחנות ההשמדה וביניהם אושוויץ.

החיים בגטו טרזין

החיים בתוך גטו טרזין התאפיינו בצפיפות, רעב, מחלות ופחד מתמיד מאימת הנאצים. למרות התנאים המחפירים שבהם חיו, ניסו האסירים היהודים לשמור על טיפה של נורמאליות בים האכזרי, ובתחומי הגטו ניסו האסירים לארגן הרצאות, הצגות ואפילו תערוכות אמנות. אמנים יהודים רבים יצרו רישומים וציורים שמתעדים את החיים בתוך הגטו, שלימים נאספו וכיום מוצגים במוזיאוני שואה רבים ברחבי העולם. 

כאשר גטו טרזין שוחרר על ידי הצבא הסובייטי ב-8 במאי 1945, התגלו החיים האכזריים שעברו יום יום אסירי המחנה. במהלך תקופת השואה נשלחו לגטו טרזין 160,000 יהודים, רבים מהם נרצחו בגטו עצמו ועוד עשרות אלפים נשלחו למחנות השמדה. רק כ-19,000 יהודים נותרו ביום שחרור המחנה. 

הסיפור של מחנה הריכוז טרזין הוא סיפור של כאב ואכזריות, סיפור טראגי שמציג מצד אחד את האכזריות האנושית ומצד שני מלא בסיפורים על חוסן הרוח האנושית. המקום מזכיר לעולם את זוועות השואה, וקורא לאנושות לזכור את העבר ולהבטיח שדבר כזה לא יחזור לעולם.

ביקור במחנה הריכוז טרזין

לאחר המלחמה מחנה הריכוז טרזין, או גטו טרזינשטט, הוסב לאנדרטה כואבת, כזו שמזכירה את זוועות השואה למבקריה. מדי שנה מגיעים למקום אלפי מבקרים מכל רחבי העולם- להרהר, להתאבל ובעיקר ללמוד על אחד הפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית.

ככל שתתקרבו למחנה הריכוז טרזין תעטוף אתכם שתיקה קודרת, כזו שתגרום לכם רק לדמיין את החיים האכזריים והתנאים המזוויעים שבהם חיו אסירי המחנה היהודים. 

הסיור במחנה מתחיל ב'מבצר הקטן', ששימש ככלא הגסטפו. כאן, תגלו את התאים הצפופים והקרים, את שטחי ההוצאה להורג והחצרות שבם עמדו אסירים למפקדים ארוכים. בכלא הגסטפו האכזרי המציאות החריפה של היחס הבלתי אנושי שהוענק לאסירים בתקופת המשטר הנאצי הופכת למוחשית. משם, תמשיכו דרך צריפי הגטו ותגלו את המגורים הצפופים שבהם נדחסו אלפים בתת תנאים. לאורך הדרך תשמעו סיפורים מרגשים ומרתקים על כיצד האסירים ניסו לשמור על חיים נורמאליים בתוך עולמות הסבל והייאוש.

הסיור ייקח אתכם גם אל מוזיאון גטו טרזין, שבו מוצגות תערוכות מקיפות המפרטות את החיים בגטו. חפצים, רישומים ועדויות אישיות נותנים קול לאלה שסבלו ונספו במחנה ההשמדה. בין הצריפים של המחנה תמצאו צריף מיוחד בשם 'צריף מגדבורג', בו מוצגות כיום תערוכות על ההיסטוריה של גטו טרזין. כאן, תוכלו להעמיק בסיפוריהם האישיים של אסירים, לחקור את חיי התרבות המגוונים שצמחו בגטו טרזין ולשמוע כיצד התנהל המקום.

הביקור במחנה ההשמדה מסתיים באנדרטת טרזין ובקרמטוריום, שני אתרים שעומדים כעדות לזוועות שהתרחשו בין קירות המחנה. 

מידע חשוב

הסיור שכולל הדרכה בעברית אורכו כ-6 שעות.

נקודת המפגש של הסיור הינה קפה גולם (Café Golem), בתוך מרכז המידע וההזמנות של הרובע היהודי בכתובת Maiselova 15, 110 00 Josefov בעיר פראג.

הסיור המודרך בעברית הינו סיור פרטי.

ביקור במחנה הריכוז טרזין הוא חוויה מרגשת ומלמדת, כזו שמאתגרת את המבקרים להתעמת עם זוועות העבר ומעוררת מחשבה על ערכי האנושיות, כבוד וחמלה. מחנה טרזין נחשב לשונה מכל אחד מ-632 המחנות האכזריים האחרים, וסיור בו הוא מרתק, כואב ומלמד. הדי החיים שאבדו והחוסן של הרוח האנושית נשארים זמן רב לאחר שתעזבו את טרזין, משמשים תזכורת מתמשכת לחשיבות הזיכרון והלמידה מההיסטוריה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

עזרה בתכנון טיול לפראג? השאירו פרטים 👇

חוויה בפראג מתחילה כאן